Úročení a poplatky

Úročení a poplatky

Úročení spořícího účtu je u každé banky a pojišťovny odlišný. Na rozdíl od termínovaného vkladu, kde je úročení velmi jednoduchou záležitostí, u spořícího účtu je to o něco složitější. Úročit vklady je totiž možné následujícími třemi možnostmi.

  • Úročení, které závisí výši vkladu
  • Úročení, jež závisí na výši vkladu a délce výpovědní lhůty
  • Jednoduché úročení jednou úrokovou sazbou – a to bez závislosti na výši vkladu či délce výpovědní lhůty

Výše úroků závisí nejen na výši vložené částky, ale také na výpovědní lhůtě. Většinou se úroky ze spořícího účtu pohybují od 0,1 % do 2,4 % ročně. Většina spořících účtů má úročení kolem 3 procent. Není však žádnou výjimkou, že u některých produktů se může výše úrokové sazby dosáhnout až k 6 procentům.

Spořící účty jsou mnohem lépe úročeny než třeba běžné nebo osobní účty. U většiny spořících účtů platí pravidlo čím je vyšší vklad peněžních prostředků, tím je delší výpovědní lhůta a tím vyšší je také zhodnocení vložených prostředků. Ovšem existují také spořící účty které nemají žádnou výpovědní lhůtu a mají odlišnou míru úročení.

Velmi častá otázka spojovaná se spořícími účty je, zda jsou úroky daněny. Ano jsou! A to srážkovou daní ve výši 15 procent. Daň se sráží okamžitě při připisování úroků.

Určitě vás také zajímá, jak je to u spořícího účtu s poplatky. Na rozdíl od běžných účtů, které mají celou řadu poplatků, u spořících účtů je většina transakcí bez poplatků. Většinou se objevuje poplatek pouze za výpisy zasílané poštou.

O webu

Potřebujete-li uložit někam své volné peněžní prostředky a zároveň požadujete jejich zhodnocení, nechcete však podstupovat velké riziko, jednou z nejlepších možností je vyřízení spořícího účtu. Jejich založení je velmi snadné, rychlé a bez zbytečných poplatků. Na českém trhu tento produkt nabízí nejen bankovní instituce, ale také družstevní. Jejich nabídka je odlišná, nabízí různá zvýhodnění a bonusy. Úročení je vyšší než například u běžného účtu. Úroky se pohybují kolem 3 procent. Máte-li zájem dozvědět se více o spořících účet, podívejte se na naši webovou stránku.